Sporo osób doświadczyło zapewne sytuacji, kiedy ich komputer z jakiś powodów nagle przestał funkcjonować. Powodów czegoś takiego może być dużo, a jednym z częstszych jest uszkodzenie płyty głównej. Jeśli ktoś widział, jak taka płyta wygląda, to zapewne uzna że jej naprawa jest niemożliwa i będzie trzeba szukać używanej albo kupować nowy sprzęt. Faktycznie tego typu płyty są wykonywane w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach, najczęściej przy wykorzystaniu robotów. Ścieżki połączeniowe na nich mają taką grubość, że do zobaczenia ich będzie potrzebna dobra lupa, z tego też powodu tradycyjną lutownicą niewiele się przy tym wskóra.
Dodatkową trudnością jest fakt, że w zasadzie wszystkie układy scalone są bezpośrednio przylutowane do powierzchni laminatu. Dla producenta są to znaczne oszczędności kosztów, lecz przy potrzebie naprawy mocno utrudnia sytuację. Jak pokazuje jednak praktyka, dużo firm sobie bardzo dobrze radzi z różnymi sytuacjami, choć będzie to od nich wymagało dużych umiejętności i dysponowania specjalistycznym sprzętem. Jak już było wspominane, zwykłe lutownice ze względu na swoją małą precyzję na niewiele się tu przydadzą, potrzebne będą znacznie bardziej zaawansowane przyrządy. Różnych możliwości awarii takich płyt jest wiele. Często będą się psuć układy graficzne, i tu należy się dobrze zastanowić nad ekonomiczną opłacalnością. Sam koszt układu to niejednokrotnie blisko tysiąc złotych, a do tego trzeba przecież jeszcze dołożyć robociznę.
Okazać się wtedy może, że za podobne pieniądze kupić można używanego, sprawnego laptopa, a dokładając niewiele sprzęt mający znacznie lepsze parametry. Lecz dużo usterek można będzie naprawić za kilkaset złotych, w każdym przypadku ta kwota ustalana będzie indywidualnie. W pierwszej kolejności będzie ona uzależniona od diagnozy, a tę zrobić można dopiero po rozłożeniu urządzenia, opierając się na przykład na sprawdzaniu napięć w charakterystycznych punktach. Dlatego też przy takiej naprawie przydają się bardzo schematy płyt głównych, a te można znaleźć na stronach internetowych, wpisując w oknie wyszukiwarki hasło wsad bios asus.
+Tekst Sponsorowany+