Metale szlachetne to grupa metali, które są niebywale odporne na korozję i posiadają wiele różnych pomocnych atrybutów. Zalicza się do nich między innymi złoto, srebro, platynę, pallad i rod. W tym tekście omówimy przymiotniki charakterystyczne metali szlachetnych, ich zastosowania i sposoby ich wykorzystania. Metale szlachetne charakteryzują się szczególną odpornością na korozję, co sprawia, iż są one niezwykle cenne w przemyśle chemicznym, a także w wyrobów precjozów.
Na dodatek, metale szlachetne posiadają niesłychanie dobrą przewodność elektryczną i cieplną oraz wysoką gęstość, co sprawia, iż są one wykorzystywane w wielu dyscyplinach – farba do aluminium. Złoto to jeden z najcenniejszych metali szlachetnych. Jest on miękki, giętki i ma doskonałą przewodność elektryczną, co powoduje, że jest on niesłychanie popularny w przemyśle elektronicznym. Na dodatek, złoto jest używane w wyrobów precjozów, monet, a też w przemyśle kosmetycznym. Srebro jest metaliczne, białe i miękkie.
Znamionuje się on zachwycającą przewodnością cieplną i elektryczną, co powoduje, iż jest on niezwykle atrakcyjny w przemyśle elektronicznym i w produkcji przewodów. Prócz tego, srebro jest często użytkowane w produkcji biżuterii, naczyń stołowych, a także w fotografii. Platyna jest jakimś z najrzadszych i najcenniejszych metali szlachetnych. Jest on niezmiernie odporny na korozję i ma zachwycającą przewodność cieplną oraz elektryczną. Platyna jest wykorzystywana w przemyśle chemicznym, a także w produkcji biżuterii, elektrod, a nawet w medycynie.